esmaspäev, 31. jaanuar 2011

Deja vu

Pühapäev. Viru suusamaraton 42 km.

Selle ürituse korraldajatel on vist loodusega mingi omapärane diil. Kõik muud näitajad, kaasa arvatud aastanumber, on muutunud, aga ilm on ikka sama närune nagu mullugi. Kerge lumesadu ja meeletu tuisk. Tõsi küll, nii hullult ei ole lund öösel sadanud nagu eelmisel aastal. Ilmataat avaldab soovi meie elu huvitavaks teha sel moel, et üritab autot küljetuulega vägisi tee pealt minema viia. Kõrvalteele pöörates on sõidutee lageda peal vaevu aimatav, põhiline orientiir on eessõitja tagatuled. Mina hoian küünte ja hammastega roolist, Tarvo klõpsib kõrvalt mõned pildid teha.

Stardipaiga parklas ja metsa vahel tuul enam nii hullult ei lõõtsu, aga üleval mäe peal tahab tuuleiil registratuuri telki möödaminnes paremasse kohta toimetada. Isehakanud lohe lendumise nurjab juhuslike juuresolijate kärme tegutsemine ehk telgi servades rippessevõtt. Korraldajad on igas mõttes hädas ning start lükatakse muidugi jälle pool tundi edasi nagu eelmisel aastal. Rada vajab korrastamist.

Esimest korda sel hooajal määritud suuskadega sõitmine on päris huvitav kogemus. Kohe alguses on aru saada, et uisusuusal seekord pidamist ei ole. Mitte nagu paar päeva tagasi kui sellesama suusaga sai väiksemast mäest rahulikult vahelduvtõukega üles minna. Sõit ise on alguses nagu pimedate ja kurtide invaolümpia. Kõigil on nii kiire nagu otsustataks tulemus esimese kolme kilomeetriga. Kohtades kus ruumi edasi liikuda pole meetritki ning paras oleks rahulikult paaristõukega kulgeda, aetakse kohati kõik oma oksad võimalikult laiali, tallutakse pimesi eessõitja suuskadel ning keppidel. Mõni jääbki seetõttu tõusu peal liikumisega jänni, suusad ja kepid sõidetakse taganttulijate poolt kinni ning siis on kõik nagu tõkkepuu taga kuniks ninalisõidetu ennast uuest vertikaali suudab ajada. Ei pääse jamast minagi. Ühel suusakepil sõidetakse nii kapitaalselt üle kulbi, et ainult käepide jääb pihku. Selle aja peale kui ma ennast raja äärde toimetan ja ühe heasoovliku kaassõitja käest rajale jäänud suusakepi jälle tagasi saan, on peaaegu kogu rong juba läinud. Väga pahaseks saada pole ka mahti, sest et tulemust ma sõitma nagunii ei lähe, ainult läbida on eesmärk need neetud kilomeetrid. Ainuke jama on selles, et esimeses pudelikaelas peab nüüd tükk maad rohkem ootama kuni jälle liikuma saab. Laskumised näitavad, et Annely on määrdega suht oki-doki täkke pannud. Vähemalt selles otsas kus mina kulgen, kipun laskumistel teistele selga või siis eest ära sõitma. See omakorda tähendab ühel hetkel seda, et mingi sell lõikab ühe pikema laskumise lõpuosas lihtsalt sisekurvi ette ning minna pole enam kuhugi. Hädaga proovin lumevalli kandevõimet. Paar sekundit isegi tundub, et tulen katsumusest akrobaatiliselt ning ausalt välja, aga lõpuks jääb üks jalg ikkagi mingisse pehmemasse kohta kinni ning targem annab järele. Pehme maandumisega kukerpall aitab rada natuke laiemaks teha. Kogu see alguse seiklemine tähendab seda, et lühikese sõidu kiiremad hakkavad juba selga sõitma ja nüüd peavad silmad olema nagu kärbsel, ehk siis kogu panoraami peab hoolega jälgima. Samas on tuisk nii vägev, et rada kipub aeg-ajalt silmist kaduma – kõik on ühtviisi valge. Küljetuule puhul on selline tunne, et tuul rebib kepid käest ja viib minema. Ikka tükk tegemist on, et neid enamvähem õige nurga all maasse lükata.

Esimene tund ja läbitud ainult 11 km. Juba enne esimest TP-d on selge, et sõit tuleb jälle raske, aga ilmselt mitte nii raske kui eelmisel aastal. Seda eriti tänu sellele, et tänavu on sõit ühel pikal ringil ning neid rajusid lõputõuse tuleb võtta seega ainult ühel korral, mitte kahel nagu mullu. Esimese TP juurest keeravad lühikese maa sõitjad tagasi ära ja siis saab veidike juba oma sõitu ka sõita. Tunne iseenesest on hea, aga jalad kipuvad jälle ära surema. Kuigi enda arvates juba leidsin nipi kuidas neid suusasaapaid enda külge sel moel installeerida, et paha ei hakkaks, olen esimese kolmandiku lõpuks ikka paras komberdis. Tunnen tõsist puudust klassikajäljest ja üritan mõnes siledamas kohas lihtlabast paaristõuget lükata, et jalad taastuksid. Mingi ime läbi see ka natuke õnnestub.

Kilomeetrid kuluvad vahepeal päris mõnusas tempos ning poolel maal aeg tsipa üle 1:45 lubab heal juhul lõpuaega kuskile kolme ja poole kanti, mida loen mõttes selles lumepudrus sumpamise ja kukerpallitamise kohta päris rahuldavaks.

Kaks tundi sõidetud ja 24 km. Elu on endiselt suhteliselt lill. Tolknen erilise vaevata kuskil mingi suvalise grupi sabas. Mööda minna ei ole motivatsiooni ja tempo on igati kontimööda. Aga nüüd lõpupoole on sedamoodi, et kui metsavahelt lageda peale keerata, on tuul kohati päris rajult vastu. Ja seda lagedat ikka jätkub. Tark ei torma. Visuaalne vaatlus ütleb, et vedada lastakse valdavalt tugevatel, rumalatel või naistel. Vahetult enne viimast TP-d hakkavad jalgu jääma esimesed surijad, kellele iga samm paistab tegevat metsikut piina. Saan ise ka järgmisi ohumärke sel moel, et parema käe lihas saab küünarvarres esimesi krambihoiatusi. Viimases TP-s kahe joogitopsi asemel kolm suurt lahendab selle probleemi.

Joogipunktid on ühed kapitaalsed gruppide lõhkujad. Lõpuks leiangi ennast sellises olukorras kus kellegi taga enam sõita ei ole ja need kes tagant järgi jaksavad tulla lasevad sama hooga raketina mööda. Minul seda kiirendust enam kuskilt võtta ei ole, et kasvõi korraks sappa haakida.

Kolm tundi sõidetud ja 35km. Igal mihklil on oma oinapäev ja nüüd hakkab juba raske. Jalad on sellest lumes sumpamisest kanged nagu pakud ning iga järgmine väiksemgi tõusunukk tundub olevat Himaalaja. Taoline füüsiline puue lööb moraali ka alla. Kui viis kilomeetrit enne lõppu need päris tõusud ka kätte jõuavad, siis ainult astun. Ainult kõige paadunum optimist võib selles kõnnakus suusatamist ära tunda. Ühesõnaga tõstan monotoonselt jalga jala ette, suuska enam libisema ei suuda lükata. Mõned, kes tõusu peal mööda suusatavad, künka peal lõpuks seisavad, ise näost hallid. Selles mõttes tundub, et mu energiasäästlik taktika polegi nii paha. Igale tõusule järgneb muidugi laskumine. Laskumisasendit sisse võtta on paras vaev, sellest väljatulek veel suurem vaev. Mingit jälge ei ole, aga püsti suudan jääda. Eks eelmise aasta kogemus on ka abiks.

Lõpuks ometi viimane tõus ja viimane pool kilomeetrit on juba allamäge. Finiš. Jalad on kanged, käimine on tohutult vaevaline. See tuletab meelde, et trenni peaks ikka ka enne maratone vahest tegema. Tänavu olen üldse kokku sõitnud umbes ühe maratoni jagu, nüüd sai see maht ühekorraga duubeldatud.

Viimasele seitsmele kilomeetrile kulus koos metsapeatusega kokku umbes kolmveerand tundi ning lõpuaeg tuli 3:45:09, võrdluseks eelmisel aastal 4:12:43.

Tarvo sõitis mul seekord kalendriga eest ära ajaga 3:06:44, eelmisel aastal 3:34:35. Kuigi nagu ta ise väitis, oli ka viimastel tõusudel haamri saanud.

Ehk siis nagu Alaver ütleks, jaanuaris me teistega võidu ei sõida.

reede, 28. jaanuar 2011

Maksikoer

Loom kasvab nagu loom ja kolme päeva pärast saab kolme kuu vanuseks. Tabureti alt enam varsti naljalt läbi jooksma ei mahu.

Juba nädal aega tagasi nägi täiesti koera moodi välja.


Kuludesse on õnnestunud siiamaani kanda ühed mänguhoos lõhki tõmmatud lühikesed püksid, lohakile jäetud vana rattakiivri vooder ning lume alt välja ulatuva põõsa latv.

neljapäev, 27. jaanuar 2011

Karusselli peale tagasi

Pühapäevast alates hakkab siis võistlusürituste hooaeg jälle peale ja siis pole enam hool ja hoobil vahet.

Eeldatav kalender näeb välja umbes selline:

30.01 Viru suusamaraton (vaba)
06.02 Tamsalu-Neeruti suusamaraton (vaba)
12.02 Alutaguse suusamaraton (klassika)
20.02 Tartu suusamaraton (klassika)
27.02 Tallinna suusamaraton (vaba)
05.03 Haanja suusamaraton (klassika)

10.04 Brevet 200km (MNT)
23.04 Brevet 300km (MNT)
30.04 Jõelähtme rattamaraton (MTB)
07.05 Elion Rõuge rattamaraton (MTB)
08.05 Tartu jooksu"maraton"
14.05 Saku 100 rattamaraton (MTB)
22.05 Elion Rakke rattamaraton (MTB)
29.05 Tartu rattaralli (MNT)
04.06 Paluküla 100 rattamaraton (MTB)
11.06 Elion Kuremaa rattamaraton (MTB)
17.-19.06 Tour de Rouge (MTB)
25.-26.06 Tour de Haanja (MNT) või Pariisi 24h (MTB)
02.07 Brevet 600km (MNT)
10.07 Elion Tallinna rattamaraton (MTB)
16.07 Kuusalu rattamaraton (MTB)
23.07 Elion Elva rattamaraton (MTB)
30.07 Keila poolmaraton jooksus
14.08 Elion Jõulumäe rattamaraton (MTB)
21.08 Tallinna rattaralli (MNT)
27.08 Elion Otepää rattamaraton (MTB)
04.09 Rakvere rattamaraton (MTB)
10.09 Elion Mulgi rattamaraton (MTB)
11.09 Tallinna jooksumaraton/poolmaraton
18.09 Tartu rattamaraton (MTB)
01.10 Haanja 100 rattamaraton (MTB)

Sellest kogumist tuleb teha mingisugune mõistuspärane valik, sest et igale poole lihtsalt ei jõua. Punasesse kirjutatud ürituste puhul on valik juba tehtud

kolmapäev, 26. jaanuar 2011

Andke abi

Savisaar: koosolekutel tukkumine on erilise intelligentsuse tunnus.

Aga miks on tähelepanuta jäetud norskamine, vähkrlemine, peeretamine ja unes sonimine? Kõik see käib ju järelikult intelligentsuse juurde. Magav, ehk siis Savisaare sõnul intelligentne inimene ei kontrolli ju ennast. Kas teie teate, mida te magades teete?

pühapäev, 23. jaanuar 2011

Dilemmad

Tänavu olen olude ja kokkusattumuste tõttu sattunud uudsele treeningmoodusele, ehk siis parim ettevalmistus suusamaratonideks on puhkus. Energia pole ju asjata raisata enne tähtsaid sündmusi. Täna võtsin ette ja rikkusin esimest korda sel aastal toda režiimi ning käisin väikest viisi Keila radu nühkimas. Selle tulemusena selgus, et päris mitu jama on majas.

Esiteks, ei ole mul ikkagi mingit head läbisaamist uisusuuskade või -saabaste või siis lihtsalt kogu selle krempliga. Ma ei tea, mis jama täpselt on, aga pika ning rutiinse uisutamise järel jääb ühe või teise jala achilleuse ülaosa või siis sääremarja alaosa kangeks ja valusaks ning lõppeks sureb jalg lihtsalt vahepeal ära. Võiks arvata, et need kõrge säärega pöida fikseerivad uisusaapad ei sobi mulle võibolla. Sellest esimene küsimus, et kas sõita uisku klassikasaapaga, üldse mitte uisku sõita või siis lihtsalt nutta ja kannatada. Seda viimast ei tahaks enam väga teha, meenutades kuidas eelmise aasta Tallinna maratonil oli asi ikka väga hull juba ja ma olin juba päris kindel, et pärast esimest ringi tulen rajalt maha ära. Nii palju aitas tookord jätkama, et libisemine oli maru hea, korraks läks jalg paremaks ning tegemist oli hooaja viimase uisusõiduga.

Teiseks, kuigi olen uudset treeningsüsteemi võtnud täie tõsidusega, siis ei ole ikkagi väga head minekut ka veel. Seitsme kilomeetri peale läks aega esimene ring 32:00, teine umbes 33:20. Kuna täna oli rahvast ikka väga palju rajal, siis teisel ringil ei hakanud väga trügima ega paugutama ja passisin rahulikult mõne aeglasema rongi sabas. Ja kuigi raja põhi oli meeldivalt tugev pärast seda viimatist sula, siis libisemine oli ikka kehvapoolne. Sellist püssi minekut, nagu eelmisel aastal on mõnikord olnud, tänavu veel ei leia. Sellest teine küsimus, et kas on äkki mõtet veel mõnikord suusatama minna või laseks hoopis suusad ära määrida. Poole tunni kanti peaks seda ringi suutma tegelikult läbida rahulikus maratonitempos.

reede, 21. jaanuar 2011

Tsirkus partseloona

Seda saame nüüd jälle mõnda aega näha söögi alla ja söögi peale. Valimisnimekirjad riigikogu tarvis on kinnitatud, show võib alata.

Teine asi, mis umbes samale ajale sattus, oli Kuldgloobuste ehk "väikeste Oscarite" jagamine ja eriti kuumaks filmiks (ja teemaks) kujunes nelja auhinnaga The Social Network ehk sotsiaalvõrgustik.

Kiirelt tõmmati nende kahe nähtuse vahele paralleel ning nagu sõber Meelis kunagi juba seletas, siis muidugi õigustatult. Üha enam kasutatakse digikanaleid otsese ja kaudse reklaamivahendina. Sealhulgas muidugi sotsiaalvõrgustikke ka. Ühesõnaga neid kohti kus liigub palju inimesi ja kus loodetavasti on võimalik oma sõnumit edastada. Seega oleks lausa narr seda võimalust endast mööda lasta. Selle alla liigitub näiteks blogipidamine. Seesama, millega ma ise siin hetkel servast tegelen. Aga nagu telepoest tuttav fraas ütleb, seegi pole veel kõik. On palju pealetükkivamaid ja rahvarohkemaid kohti. Nagu näiteks Twitter ja Facebook, millest ma ise pole veel osa saanud, aga ma üldjoontes kujutan ette millisel põhimõttel nad töötavad. Kui üks ETV populaarsaade, ilmselt Ringvaade jälle, uuris, kuidas neid võrgukanaleid praegused riigikogu liikmed kasutavad, siis tulemus oli minu jaoks rohkem kui üllatav. Täiesti avameelselt tunnistati, et nendes viibitakse igal võimalikul vabal hetkel. Kirjutatakse blogi, samal ajal suheldakse feissbukis ja lisaks veel siutsutakse twitteris. Kuna ma ise olen ajaliselt hädas isegi selle väikese lehe ruumi täitmisega, siis mul tekkis küsimus, et kas nad vahest tööd ka teevad seal riigikogus. Millisest ajast nad seda digiruumi veel täidavad?

Teine mõte tekkis seoses kõigi nende staar-juuksurite, staar-lauljate ja staar-telereporteritega. Kui inimene on hariduseta, ilma elu- ja juhtimiskogemuseta ning ta tahab riigikokku kandideerida, siis ei saa ju seda kõike muidugi talle pahaks panna. Aga kui mõni erakond laseb ennast orki tõmmata ja seda kõike talle võimaldabki, siis on mul juba raske hinnata kumb neist rohkem lollim on. Täpselt sellelt tasandilt ma neid hindan ka. Rääkimata ruumireostusest plakatite näol. Mahavisatud raha.

Kui juba vahepeal jutt aja kasutamisest tuli, siis Gruusia lugude lõpu algus on mul ikka veel kirjutamata. Jüri Aarma teeb mulle selles osas spordimeeste slängis ringi sisse. Laupäeva õhtul 22. jaanuar kell 20.05 ETV "Reisile Minuga" käsitleb Gruusiat. Mina vaatan, vaadake teie ka.

kolmapäev, 19. jaanuar 2011

Pehmed ja karvased

Mitte praegused, vaid 30 aastat varem.
Ehk siis kõik uus on ära unustatud vana. Mõnel polnud sel ajal veel värvitelekatki, mõnel oli see juba katki. Paljud polnud siis veel sündinudki, aga see polnud nende süü. Kes ei tea millest jutt , siis soojenduseks esimene klipp.



Ja meeleergutuseks üks parimaid rokiklassikuid läbi aegade. Andku Queen meile andeks.


esmaspäev, 17. jaanuar 2011

Õhku täis

Hinnad nimelt, on sedasamust pungil.
Kaks näidet, üks haigem kui teine.

Ära tapeti meie .ee domeenid ajuvabalt ja põhjendamatult kõrgete aastatasudega. Sõnum ühene, .ee on ainult ärimeestele. Kui tahate inimesteni viia mingit muud maailmavaadet, näiteks mittetulunduslikku või kultuuriloolist, siis kaduge siit kus kurat .eu-sse, .org-i, .com-i või .net-i. Rahvuslik domeen lihtsalt ei ole teie jaoks. Tehke seda mõne muu nime alt, peaasi, et see teid Eestiga ei seostaks.
Ilmselt on kogu .ee domeeniruum varsti ainult friikidele mõeldud nagu soome ühe- ja kahe-eurosendised. Neid lihtsalt ei ole kellelegi vaja. Kui, siis ainult kollektsionääridele.
Vaadake, keegi ei tule pärast enam naljalt .ee-sse tagasi ka kui juba kord läinud, sest et see kolimine on päris suur kulu. Kõik need visiitkaardid, uued e-mailid, autode ülekleepimine reklaamidega jmt. Isegi kui hind natuke langeb, siis see edasi-tagasi tõmblemine ei tasu ennast ära.

Tallinna mobiilne parkimine. Selle eest tuleb nüüd maksta veerandtunni täpsusega. Saate aru? Siiamaani oli tehnoloogia olemas, et mõõta sekundiga, aga nüüd tuleb maksta veerandtunni eest. Ringvaate saates oli üks eriti tühmä seletaja, kes püüdis loogikavabalt väita, et see on seetõttu, et kesklinnas on vähe parkimiskohti. Tule taevas appi, no kuidas see uus süsteem parkimiskohti juurde peaks tegema?

esmaspäev, 10. jaanuar 2011

Suve- või talisport?

Suveolümpiad on läinud hoomamatult suureks. Pidevalt käib nahistamine alade osas, mida kavva võtta, mida välja jätta. Kandidaate on alati rohkem kui mängudele jõuab. Karate, squash, golf ja rugby on ju kõik väärikad alad, aga näed, selleks et neile koht leida, tuleks mõni teine ala välja puksida. ROK on nimelt otsustanud, et suvel piiratakse medalikomplektide arv kolmesajaga (see piir on küll napilt lõhki läinud kahel viimasel korral) ning osavõtjate arvu nuditakse samuti. Selleks on need olümpianormid, mille alusel üldse mängudele pääseb.

Olümpiaajalugu tudeerides tekkis mingi selline mõttepoeg, et kummad need pallimängud õigupoolest siis tegelikult rohkem on, tali- või suvealad. Silmas pean eelkõige neid saalis mängitavaid variante: korvpall, võrkpall ja käsipall. Ajaloolises plaanis on tegu muidugi suvealadega. Esialgu mängiti ju käsipalligi jalgpalliväljakul, korv- ja võrkpalli lihtsalt vabas õhus. Aga tänapäeval on selgelt tegu pigem talialadega. Hooaeg algab sügisel, lõppeb kevadel. Suvel ju inimene puhkab.

Sellest ettepanek. Teeme suveolümpiale ruumi juurde sel moel, et käsipalli, võrkpalli ja korvpalli liigutame taliolümpiale. Peetakse ju käsipalli MM-i nagunii traditsiooniliselt jaanauris-veebruaris, võrkpalli oma novembris-detsembris. Korvpalliga on lugu keerulisem, sest et siis satuksid MM ja olümpia samale aastale ja see ei sobiks muidugi mitte. Aga ehk annab kuidagi ümber sättida. Noh ja lauatennisest ning sulgpallist ei maksa üldse rääkida - puhtalt talialad. Hiljem saaks veel lisada näiteks saalihoki. Taliolümpial ongi seda võistkonnasporti naeruväärselt vähe.

Lõppeks oleksidki kõik hundid terved ja lambad söönud.

neljapäev, 6. jaanuar 2011

Pood kinni

Registreerimine Tartu suusamaratoni pikale distantsile lõppes täna umbes kell 17 või 18
Kõik 6000 kohta on kinni makstud ning nüüd jääb soovijatel üle ainult loota järelturu võludele.

pühapäev, 2. jaanuar 2011

Eurohommik

HUA! kõigile suurtele ja väikestele. Et ikka uus aasta teistele ka tuleks pauguga.
Leidsin sellise šedöövri. Ma juba arvasin, et BDÖ ja Lemo on pillid ammu kotti pannud, aga võta näpust. Loodetavasti hevi tuleb ja tapab vaatama rahaühikule ka sellel aastal.