esmaspäev, 10. jaanuar 2011

Suve- või talisport?

Suveolümpiad on läinud hoomamatult suureks. Pidevalt käib nahistamine alade osas, mida kavva võtta, mida välja jätta. Kandidaate on alati rohkem kui mängudele jõuab. Karate, squash, golf ja rugby on ju kõik väärikad alad, aga näed, selleks et neile koht leida, tuleks mõni teine ala välja puksida. ROK on nimelt otsustanud, et suvel piiratakse medalikomplektide arv kolmesajaga (see piir on küll napilt lõhki läinud kahel viimasel korral) ning osavõtjate arvu nuditakse samuti. Selleks on need olümpianormid, mille alusel üldse mängudele pääseb.

Olümpiaajalugu tudeerides tekkis mingi selline mõttepoeg, et kummad need pallimängud õigupoolest siis tegelikult rohkem on, tali- või suvealad. Silmas pean eelkõige neid saalis mängitavaid variante: korvpall, võrkpall ja käsipall. Ajaloolises plaanis on tegu muidugi suvealadega. Esialgu mängiti ju käsipalligi jalgpalliväljakul, korv- ja võrkpalli lihtsalt vabas õhus. Aga tänapäeval on selgelt tegu pigem talialadega. Hooaeg algab sügisel, lõppeb kevadel. Suvel ju inimene puhkab.

Sellest ettepanek. Teeme suveolümpiale ruumi juurde sel moel, et käsipalli, võrkpalli ja korvpalli liigutame taliolümpiale. Peetakse ju käsipalli MM-i nagunii traditsiooniliselt jaanauris-veebruaris, võrkpalli oma novembris-detsembris. Korvpalliga on lugu keerulisem, sest et siis satuksid MM ja olümpia samale aastale ja see ei sobiks muidugi mitte. Aga ehk annab kuidagi ümber sättida. Noh ja lauatennisest ning sulgpallist ei maksa üldse rääkida - puhtalt talialad. Hiljem saaks veel lisada näiteks saalihoki. Taliolümpial ongi seda võistkonnasporti naeruväärselt vähe.

Lõppeks oleksidki kõik hundid terved ja lambad söönud.

3 kommentaari:

  1. Pallimängude paiknemine OM programmis (puudutab ka teisi tiiluvistlusi) ripub paju ära klubidest, kelle juures vähegi tegijamad tüübid pallivad. Endal ei oleks küll midagi taliOM-I käigus kossu vaadata, nängumehed peaksid ka sel ajal juba vormis olema. Samas, kui sellisel turniiril osaleksid juuniorid, devalveeruks ka võidu väärtus.
    Kuna tippsport kommertsialiseerub järjest enam, siis võiks ju teha OM turniiri klubidele?

    VastaKustuta
  2. Täiesti nõus, et klubidele asi väga ei meeldi kui mõni parem mees hooaja sees kuskil mujal ringi sebib. Samas on soodse lahenduse pretsedent juba olemas, sest et NHL suutis sobitada olümpia oma kalendrisse. Asi see pole siis NBA nõusse saada.
    Käsipalli ja võrkpalli puhul on eeldatavasti lihtsam kompromissi leida. Pole ju nii üüratud rahad mängus. Nagu ma märkisin, siis talvised tiitlivõistlused on nendel juba traditsioon ka.
    Klubide OM ei vea välja, sest et tänapäeval on olümpia rangelt ainult riikidele. Sellest on suurem häda ka näiteks Suurbritannial jalgpallis. See on riik, mis pole leidnud võimalust panna välja koondist olümpiale, aga nüüd Londonis peab seda sunniviisil nüüd tegema, vaatamata sellele, et see tuleb kokku panna neljast FIFA koondisest. Šotimaa, Wales ja Põhja-Iirimaa on ennast juba taandanud, seega esindab seekord Suurbritanniat ainult Inglismaa.
    Üks suur pluss on küll, mida klubidele maasikaks letti käia talvise jõukatsumise puhuks. Hooaja keskel on treenitud sportlase vigastuseoht väiksem.

    VastaKustuta
  3. Minu arust on lahendus lihtne - kuna tegemist pole otseselt ei suve- ega talialadega, siis tuleb teha hoopis pallimänguolümpiamängud. Hoki sinna ei mahuks - neil pole palli. Siis ei pea suveolümpialt kedagi välja puksima ja golfi talveks saali tooma ka ei peaks. Ja saaks mädaleid ka jagada, hulgim kohe.

    VastaKustuta