Maanteeratta olen jõudnud hooaja alguseks valmis tuunida.
Maastikuratast ei ole veel liikuma saanud - tahab veidi kõpitsemist, aga laupäevaseks esimeseks metsasõiduks peaks olema uus jooks all ja muu kah enamvähem tip-top.
Võtab tummaks, mis?
Tippsportlase ja dopingu suhe on üldse nagu üks õhukesel jääl käimine. See on nagunii selge, et igasugust jama endale nimme sisse süstida ei tasu. Aga lisaks sellele tuleb pidevalt igal argipäeval veel jälgida milliseid taastusvahendeid kasutada ja mida üldse lõunalauas suhu tohib pista.
Meediatsirkus ümber Veerpalu on tänase pressikonverentsiga uue tähiseni jõudnud, aga küsimusi on endiselt rohkem kui vastuseid. Kui on toime pandud kuritöö, siis tuleb selle lahendamiseks kõigepealt leida motiiv. Veerpalu tahtmisest, nii kõrges vanuses veel tippsportlase moodi välja näha, on niisamagi raske aru saada. Kui vägisi tipus püsimiseks on vaja veel lisaks kõigele muule ka dopingut manustada, siis on sellest kompotist veelgi raskem aru saada. Sel juhul saab olla põhjenduseks ainult sportlase rumalus. Aga kui rumal saab olla sportlane, kes pole kakskümmend aastat dopinguga vahele jäänud? Välistada ei saa tegelikult midagi kui võtta näiteks Soome suusakoondise ja Harri Kirvesniemi juhtum aastast 2001. Suusaliidu vassimine ei lisa samuti usalduskrediiti. Olgu selle keerutamise ettekäändeks siis kasvõi WADA regulatsioon või mitte, aga nagu võrdlusena kuskil juba märgiti, siis Marion Jones läks ka vangi sellepärast, et ta valetas, mitte sellepärast, et dopingut tarvitas.
Nüüd jääb veel küsimus, et millised on veel üldse Veerpalu võimalused oma nime puhtaks saada. Sportlasel ei ole ju võimalus oma sahtlit lahti lüüa, et tulge vaadake, kõik doping on ju alles – järelikult pole aineid tarvitatud. Teiseks, kas on laboratoorsel teel võimalik kuidagi eristada sünteetilist kasvuhormooni füsioloogilisest? Kolmandaks, kui kasvuhormooni tekkepõhjuseks on väidetavalt rasked mahutreeningud, kas on võimalik siis dopinguproovi andmise olukorda reprodutseerida. Anda üks proov katseliselt vahetult enne ja teine vahetult pärast rasket treeningut ning siis võrrelda neid kahte, et kuidas treening antud isikul kasvuhormoonide teket ikkagi põhjustab. Iseasi kas selline müüdimurdmine tagantjärgi enam sisuliselt midagi muudab, aga mingi pretsedendi võib ometi luua.
Mis nüüd siis üleüldse niiviisi edasi saab? Spordiajalugu kirjutatakse dopingu tõttu ju pidevalt ümber. Kas nüüd kaevatakse Veerpalu vanad dopinguproovid ka kuskilt välja ning lastakse uute meetoditega üle kontrollida? Ja mida kõike sealt veel välja võib ilmuda?
Maailm üha avardub ning lahendamata müstilisi küsimusi tekib aina juurde. Kas Caster Semenya on ikka naine? Kas Andrus on ikka puhas? Spordist on järjest rohkem saamas keemikute, arstide ja advokaatide pärusmaa.