neljapäev, 31. märts 2011
Kollektiivne meeltesegadus
laupäev, 26. märts 2011
Valel ajal vales kohas
Motiividest, miks sellistes kohtades käiakse, ma saan aru. Inimlikus plaanis on mõistetav, et elu jooksul on vaja ära teha palju tegemata asju ja mõnikord seejuures kombata mõistlikul määral oma võimete ja miks mitte ka riskide piire. Kes hüppab langevarjuga pilvelõhkuja otsast alla, mõni vallutab mäetippe ja kolmas harrastab ekstreemturismi. Igaühele oma ja ega ma ise pole ka sellest patust täiel määral puhas.
Ma ei leia, et Liibanonis jalgrattaga matkamine üdini halb mõte oleks, aga kui ma nägin pilte kuidas seda seltskond tegi, siis minul jäi küll esimese korraga karp lahti, sest et ma ei saanud täpselt aru kas mindi saama elamust millegi vaatamisest või mindi hoopis ennast näitama. Sisenedes võõrasse ja ettearvamatusse kultuuriruumi, ma ise püüaksin jääda pigem võimalikult nähtamatuks. Need asjad mida ma piltide peal nägin, ehk siis erkvärvilised särgid, kirkad kiivrid ning tagatipuks liibuvad lühikesed rattapüksid!? jätaksin ma pikema jututa koju. Pede ei lähe ju vikerkaarelipuga neonatside kokkutulekule lehvitama. Isegi jalgpallistaadionil ei tasu teinekord valedes värvides võõrasse sektorisse kobida, sest et parimal juhul saad sa ainult peksa. Kui nüüd reisumeestel oli eluliselt väga vaja moslemitele näidata, et neil on Reebok, Adidas ja muu Guccimucci olemas, siis oleks ju võinud samas kohe selja peale märklaua ka joonistada, oleks kohalikel veel lihtsam olnud toimetada. Kas see oli nüüd lihtsalt tegemata eeltöö või jättis mõistus ainult hetkeks turismihuvilised maha, et araabiamaadesse oma värvilise persega sipelgapesa torkima mindi? Väga tahaks loota, et saame seda kõike kunagi asjaosaliste endi suust kuulda.
neljapäev, 24. märts 2011
Valitsuse võlu ja valu
Päring uute ministrite cv-de kohta guuglisse ning tulemusena selgub, et nüüd on siis kätte jõudnud see hetk kus on alanud selle noore põlvkonna vääramatu pealetung, kes pole oma lühikese elu jooksul mitte midagi reaalselt käegakatsutavat suutnud veel teha.
Kodanik Kristen Michalist sünd. 1975, pole ma suurt midagi varem kuulnud. Peale selle muidugi, et ta on kuskil hääletoru Reformierakonna tagatubades. Karjäär alates 21. eluaastast lühidalt selline: nõunik-nõunik-nõunik-nõunik-büroo juhataja-nõunik-Tallinna Kesklinna vanem-Reformierakonna peasekretär.
Haridustee on veel naljakam. Poolelijäänud Pedagoogikaülikool haldusjuhtmise alal. Meie seltskonnas kui pedast üldse juttu tehti, siis enamasti ainult heatahtlikes anekdootides. Ja nüüd selgub, et üks kodanik pole suutnud sedagi lõpetada, mis on ilmselt täiesti pretsedenditu juhtum.
Aga seegi pole veel kõik. Lõpuks on suutnud mees ennast kuidagi ikkagi kätte võtta ning omandanud kaks aastat tagasi Akadeemias Nord õigusteaduse bakalaureuse. Sisuliselt on see lõpetamata kõrgharidus, aga pole viga, kui paremat pole kuskilt võtta, siis justiitsministriks kõlbab ju küll.
Kodanik Keit Pentus sünd. 1976. On natuke rohkem pildis olnud, Riigikogu aseesimees ikkagi. Täpset kronoloogilist karjääri ei õnnestunud jooksu pealt kokku panna, aga sisuliselt näeb see välja selline: nõunik-nõunik-nõunik-Tallinna Kesklinna vanem-büroo juhataja-Riigikogu liige-Riigikogu aseesimees. Leidke nüüd siit eelnevaga kolm erinevust.
Haridusteel aastal 2000 omandatud bakalaureus haldusjuhtimise alal. Aastast 2000!! magistriõppes Tartu Ülikoolis politoloogias ehk siis ülikool on endiselt lõpetamata.
Tegelikult olen ise ka täheldanud, et ega haridus lolli ära ei riku. Ehk siis õpeta lolli palju tahad - ikka ta teab kõigest kõike. Meil on keskharidusega ministreid varem ka olnud ja midagi hullu pole tegelikult juhtunud. Kaido Kama näiteks. Sai hakkama küll. Või siis Meelis Atonen. Viimasel oli küll vähemalt mingi eelnev töökogemus erasektoris ka. Nende puhul oli oma ajas tegu eranditega, aga nüüd hakkab üks kõhedakstekitav muster reegliks muutuma. Sisuliselt lasteaiast kasvatatakse ministriteks inimesed, kelle jaoks haridus ei ole prioriteet, kes ei ole teinud elu jooksul mitte mingit tootvat tööd ning kes ei suuda ette võetud asju kuidagi lõpule viia.
reede, 18. märts 2011
Vigade parandus
Kokku on igalühel 18 mängu. Võit annab plussi, kaotus miinuse ja viik ei anna midagi. Seis Uno andmete põhjal on tipus järgmine praegu.
Väärtnõu +3 11-st
Lätt +2 15-st
Plakk +2 6-st
Poom +1 16-st
Treinbuk +1 10-st
Vooremäe +1 5-st
Talumaa 0 13-st
Kevad tuleb täiega peale ning maanteeserv on rattasõidu jaoks Laagrist Saueni juba enamvähem kuiv. Oma silmaga pole seda täies pikkuses veel näinud, aga juttude põhjal jätkub sõiduruumi isegi kuni Haruteeni välja.
kolmapäev, 16. märts 2011
Keskaegsed tõmblused
Esimest korda kuuldes ma arvasin, et see on mingi nali. Teist korda lugedes tundus juba, et väga tobe ja hale nali. Kui nüüd kõrvallainetusena selgub, et sündmuste sellist käiku on ajendanud presidendi ja Aaviksoo tagajalgadele tõus, siis ma ei mõista enam millises maailmas mõned kodanikud kujutavad ennast elavat.
Halloo! Meil siin all-linnas on siiski juba 21. sajand. Sellise meetodiga, et korjame raamatud raekoja platsi peale hunnikusse kokku ning paneme tule otsa, enam info levikule piiri ei pane. On meil alles hiljuti proovitud keelata filme - ikka vaadatakse. Järgmisena proovige keelata raamatuid - seda rohkem loetakse.
Kui mingi info on ükskõik millises vormis avaldamiseks kogutud, siis selle levikut on tänapäeval võimatu kontrollida. Kuskil leidub alati mõni "wikileaks", mis selle huviliseni toimetab.
esmaspäev, 14. märts 2011
Inimkatsed
Mitu päeva pärast 11. märtsi maavärinat ja tsunamit on ikka veel väga raske hinnata kahjustuste määra ja ulatust. Üks asi on see kuidas olukorda meedias välja lastakse paista ning hoopis teine asi on see kuidas asi tegelikult on. Senine meediakajastus on kardetavasti võrdlemisi leebe ning tagasihoidlik katastroofile hinnangu andmisel. Alustaks kasvõi sellest, et kui arvud ükskord kokku jõutakse lüüa, siis ulatub hukkunute hulk lõpuks vähemalt kümnetesse tuhandetesse. Jaapanlane on praegu kahtlemata raske olla. Lisaks laiaulatuslikule humanitaar- ja energiakriisile veel süvenev tuumakriis ka turjal. Ülekäinud tsunami ning sellest tulenev niiskus loob omakorda soodsa pinnase haiguste levikuks. Täielikust hävingust on puudu veel ainult ulatuslik naftareostus ning mõni suurema pauguga vulkaan.
Samas, kui üldse keegi, siis peaks olema selleks just Jaapan, kes suudab sellisest kriisist kiiresti välja tulla; arvestades valmisolekut, ressursse, logistilist võimekust, distsipliini, kultuuri, moraali ning varasemaid kogemusi. Kriisi lahendamise seisukohalt on võrdlusmoment lähiajaloost võtta, sest alles eelmisel aastal rappus Haiiti maatasa, kuigi selle värina võimsus oli “ainult” seitse palli Jaapani üheksa vastu. Ja näiteks teise võrdlusena: tol korral kui Krakatau pilbasteks lendas, hinnati värinat ka “kõigest” 8.7 pallile Richteri skaalal.
Haiiti ja Jaapani võrdlemine on küll võibolla ajast ja arust, aga mingi pildi tsivilisatsiooni tegelikust võimekusest peaks ometi andma. Iseasi kas me sellest midagi õpime. Meile tuleb ju isegi talv igal aastal ootamatult.
teisipäev, 8. märts 2011
Baskerville' jälgedes
pühapäev, 6. märts 2011
Kivid ja kapsaaiad
Laupäev. Haanja suusamaraton 43 km.
Nädal kulges nirult. Suuskadele jälle ei saanud, kuigi selline tõsine plaan oli täiesti olemas. Kogu selle maratonidevahelise aja kiusas mingi kummaline häda, mis väljendus hellades hingamisteedes, uimasuses ning ajutises nõrkuses. Külmetushaiguste puhul hakkavad tavaliselt silmad valutama ja sedagi tuli aegajalt ette, samas palavikku nagu üles kordagi ei löönud. Ise mõtlesin välja kaks võimalikku põhjust sellise nähtuse tekkeks. Et kas siis ikkagi said hingamisteed Tartu maratonil natuke külma või on tegu hoopis koera esimese karvavahetuse tõttu mingi allergiaga. Kõik kohad on neid lenduvaid titekarva ebemeid hetkel täis ning aevastamine mingi tühja koha peal pole üldsegi harv tegevus. Reede õhtul Võru poole teele asudes selgus, et probleem võib olla hoopis milleski muus, sest et Tarvo olla ka juba sarnaselt pikemalt vindunud ja seda lausa koos kogu perega. Mine siis nüüd võta kinni.
Ilmaolud olid nii keerulised, et pidamisvarianti ei julgenudki eelmisel päeval alla lasta panna. Põhja-Eestis oli reedel veel sula, lõunas jällegi tuiskas mõne miinuskraadiga päris kõvasti. Laupäevaks ennustas stardiks paari kraadi külma ja sõidu teiseks pooleks suisa nulli kanti. Libisemine pandi mulle reedel paika ära, aga pidamise jaoks ainult krunt. Pidamist lootsin lõplikult proovida kohapeal ning otsustada selle määrimine viimasel hetkel oma mõistusele ja kõrvalolijate nõuannetelt lähtuvalt. Ja see on esimene moment kus võib sündmustest ette rutates hakata juba väiksemaid kiva kapsaaeda loopima.
Stardipaika jõudsime tubli poolteist tundi varem, sest et pärast varajast ärkamist ning einestamist hakkas lihtsalt igav. Esimene suusaproov näitas, et mul pole veel üldse mingit pidamist, Tarvo hindas oma suuska vähemalt keskmiseks. Panin paar kihti Tarvo poolt pakutud pidamist alla, aga tulemus oli proovides ikka sant. Seejärel proovisin ühte oma veerandsaja aasta vanust möksi ja sellega nagu pidas juba enamvähem. Nii jäigi.
Haanja maraton on selle poolest omapärane, et väga kiiresti läheb rada kitsaks ja heal juhul on valida ainult kahe sõiduraja vahel. Start antakse viimastel aastatel lainetena, ehk siis stardigruppide teeleminekul on paarkümmend sekundit vahet, aga see sõidetakse kiiresti kinni ja siis läheb tahes tahtmata suuremat sorti jalutamiseks. Kuigi järjekord peaks tsiviliseeritud ühiskondades olema kõigi jaoks, siis alati leidub “geeniuseid”, kes üritavad leida võimalust kahe raja vahel mööda lükata, aga juba järgmisel tõusul ees koperdavad ning grupile vahe sisse lasevad. Sellele vaatamata tuleb siiski tunnistada, et suusakultuur on tublisti arenenud ja tõmblemise asemel veedetakse aega pigem kaaslastega vestlemiseks. Üks näide millise jalutamisega alguses tegemist on. Veerand tundi hiljem teele saanud lühema sõidu sõitjad said meid suhteliselt kiiresti kätte, aga kui pärast esimest TP-d Kurgjärvel sai juba natuke sõitma hakata, siis eest ära ei saanud nad kuidagi. Seega veerand tundi starti hiljaks jääda polegi nagu suurem probleem.
Esimene kivi läks enda arvele. Suusastaadionil oli rada lõigatud värskesse lumme ja seal oli proovimisel pidamine soodne, aga mujal kippus rada olema hoopis vanemapoolne ja jäine ning pidas väga hellalt kui üldse. See tähendas, et samm muutus ülesmäge minnes olude tõttu lühemaks ja järsemaks ning kohe tuli meelde miks kolm aastat tagasi seesama maraton päris alguses pooleli jäi. Siis polnud samuti pidamist ning see võttis selja täiesti valusaks ning krampi. Samas oli hullemaid pidamiseprobleeme ka paljudel teistel, sest et nii palju suuskade ümbermäärijaid ma ei ole raja servas veel ühelgi maratonil kunagi näinud kui seekord. Teine kivi läks ka enda enda arvele, seisund ei olnud sugugi hea. Niipea kui oli vaja natuke äkilisemalt liigutada, siis tõmbas ikka kopsu täiesti kinni ja tegi ettevaatlikuks. Järgmisena võis hakata kiva loopima korraldajate kapsaaeda. Rada oli ütlemata närune. Kui üldse suusarada oli, siis selles laperdas suusk nii sirgel kui ka laskumiste peal väga sihitult. Sealsamas raja kõrval vajusid kepid tõukel jällegi pidevalt täiesti läbi. See et üks jalg sõidab tükk maad kõrgemal kui teine, polnud ka lõppeks enam üldse mingi üllatus. Vastutuulega oli võimatu tempot hoida, sest et pidamise puuduse tõttu vahelduvtõuget sõita ei saanud ja kui kepid läbi vajuvad või embkumb jalg tõuke ajal rajal laperdamise tõttu ära vajub, siis seisadki paaristõuke puhul ka ja midagi teha ei ole. Ise mõtlesin sõidu ajal, et paras oleks olnud tulla uisukeppidega, see oleks natukenegi kompenseerinud seda puudujäänud tõuke pikkust. Ma olen Haanjas head rada ka näinud, aga seekord oli küll selline mulje, et rajameister on viimane nädal aega purjus olnud.
Just sellel eelpool nimetatul uuel lõigul 30km enne lõppu sain uue kogemuse osaliseks. Pehme läbivajuv rajaäärne osa ja jäine rada olid suusatatud ühtlaseks massiks ning see laperdav jäärada viskas mind laskumise põhjas ühel hetkel väliskurvi ära. Pärast kukerpalli selgus, et väliskurvi poolne suusakepp on pooleks ja puha. Ilmselt see sattus siis sinna mõnda pehmesse kohta kukkumisel. Need laskumised, kus ei püütud rada sisse lõigata, olid palju paremini võetavad. Hea sile oli seal sõita, põlved ei hüppa ootamatult suvalisel kohal vastu lõugu, ei vaju kuskile ära ja üldse on kõik juhitav. Pärast enda kokkupakkimist ei olnud muidugi katkestamisest juttugi. Viimased 13 kilomeetrit ühe kepiga, las minna. Paari pikema tõusu juures võtsin suusad alt ära ja joostes üles. Jõudu jäi matkates ülegi ning klassikaline tehnika seega ei lagunenud. Pidamine hakkas ka nagu paremini tööle ja seetõttu oli võimalik siledal maal või väikese tõusu peal isegi vahelduva tõukega mõnes grupis kaasa sõita, allamäge kus paaristõuget vaja, jäin muidugi hätta.
Kui raja keskel tundus, et kolm pool tundi oleks seekord hea tulemus, siis tegelikult olekski see olnud väga hea tulemus. Tegelikult kulus aega selle ühe kepiga võimeldes 3:45:05. Kui arvestada kadude tõttu minut kaotust kilomeetri kohta, siis potentsiaal olekski olnud kuskil kolme ja poole kandis.
Kokkuvõte. Enesetunne – alla keskmise. Rada – täielik saast, isegi vabatehnika maratonidel on suudetud tõmmata parem klassikajälg. Miljöö – suurepärane.
Tarvol andis juba üsna alguses tervis, motivatsioon ja taristu alla ning ta keeras poolmaratoni peale ära. Kui ei jaksa, siis ikka ei jaksa. Estoloppeti lõpetamisest jäigi tal kakskümmend kilomeetrit puudu, aga mine tea mille jaoks see hea on.
Viimasel neljandikul kulgeti minust sujuvalt mööda, ergutajaid jätkus rohkelt ja juttu jätkus kauemaks. Mõni isegi kirus tagant sõbralikult, et ei suuda ühe kepiga sõitjast kuidagi kiiremini. Selle sahistamise juures ei pannud isegi tähele, et kuskil sõitis mööda Jan Uuspõld ning lõpetas 19 sekundit enne mind.
Tegelikult läks hooaeg ikkagi hästi, võib täiesti rahule jääda. Kui ainult sõita ka jaksaks. See viimane sõit lõi tänu kehvale enesetundele pulsi vaatamata matkamisele jälle üles 175/190.
kolmapäev, 2. märts 2011
Selle metsa taga ei ole mets, on Haanja
Tänavu on rada kolm kilomeetrit pikem. Uus paun on kuulduste põhjal maha joonistatud alla paremasse nurka kolmekümnendale kilomeetrile Suhka ja Hämkoti kanti. Mulle see ei ütle peale selle, et mõni tõus on lisaks, eriti midagi.
Leidsin kodust mingi paki 25 aastat vanu nõukogude aegseid määrdeid. Kes on piisavalt vanad, need ehk võibolla mäletavad seda klassikalist parafiinikomplekti: kollane-punane-sinine-roheline-violetne. Lausa pulli pärast tahaks proovida kas neist on praegu veel mingit kasu ka. Pidamismäärde totsikuid on ka veel alles, aga need on vist veerandsajandiga kõik ära kuivanud juba. Pole julgenud avada neid purke, mine tea mis floora või fauna sealt näkku kargab.
Nädalavahetus tõotab tulla tihe, seega valimas käisin ka ära juba. Minge teie ka.